När man eldar i en äldre kakelugn utvidgas den av värmen och går tillbaka då den kallnar. Detta sliter på materialet och med tiden kan det börja läcka ut rökgaser i ev. sprickbildning.
När det händer blir kakelugnen utdömd och man får eldningsförbud.
Vid omsättning av en kakelugn plockar vi först varsamt ner den. Sen sätter vi upp den igen och använder oss av ett nytt material som är extra tåligt mot värme.
På Stockholms Kakelugnsmakeri har vi specialiserat oss på försäljning, renovering och montering av gamla svenska kakelugnar, och har en gedigen kunskap om gamla eldstäder.
En kakelugn går bara att sätta ihop på ett sätt. Varje kakelplatta måste sitta på exakt samma sätt som den gjorde innan ugnen monterades ned, annars blir ugnen otät eller riskerar att gå sönder.
Och du får bara en chans. Vid minsta fel måste du plocka isär den igen och börja om från början.
Efter utförd omsättning behöver en sotare godkänna kakelugnen innan man börjar elda igen.